Poradnik kwiatowy część 2 Gwiazda betlejemska | Kwiaciarnia Finezja - Gorzów Wielkopolski i okolice


Poradnik kwiatowy część 2 Gwiazda betlejemska

2016-12-04 17:01:49

Jak uprawiać gwiazdę betlejemską

Nadchodzi czas kupowania poinsecji, zwanej popularnie gwiazdą betlejemską. Od lat jest już u nas uznanym atrybutem świątecznym w domach i miejscach pracy i coraz częściej gości jako piękna, świąteczna ozdoba . Warto wiedzieć, jak się nią opiekować, by utrzymała swą urodę przez kilka miesięcy i kwitła jak najdłużej .W dzisiejszych czasach, kiedy poinsecja jest rośliną niedrogą, uprawiana jest raczej jako jednoroczna. Wieloletnie okazy nie są już tak atrakcyjne jak młode sztuki. Poza tym nie trzeba jej wtedy nawozić w czasie pobytu w naszym domu, gdyż substancje odżywcze zawarte w ziemi, wystarczą jej spokojnie na kilka tygodni. Jej ozdobą są podkwiatki - barwne liście - najczęściej w różnych odcieniach czerwieni, ale także różowe, pomarańczowe, łososiowe bądź białe. Wraz z niepozornymi żółtymi kwiatami, umieszczonymi w centrum, tworzą one kwiatostan w kształcie gwiazdy. Podkwiatki utrzymują się na roślinie przez wiele tygodni, czasem nawet do wiosny.Pamiętajmy, że poinsecja jest rośliną trującą! Uważajmy zwłaszcza na jej mleczny sok, który wypływa z tkanek, po ich skaleczeniu. Może zaszkodzić i dorosłym, i dzieciom, i zwierzętom.

1.Gdzie kupić..

Poinsecję lepiej kupić w kwiaciarni, niż na targowisku, bo stojąc długo na zewnątrz temperaturze niewiele powyżej 0 st. C roślina mogła się nadmiernie przechłodzić a w kwiaciarniach unikajmy egzemplarzy stojących przy drzwiach wejściowych. Z pewnością się o tym przekonamy, gdy po przyniesieniu jej do domu, roślina zgubi liście

2.Wybór rośliny i transport do domu.

 Przy zakupie gwiazdy betlejemskiej należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Oznaką jej zdrowia jest świeży wygląd oraz mocne liście, pozbawione jakichkolwiek defektów. Gdy są wiotkie, zwisające, żółknące - świadczy to o złym stanie rośliny, która najpewniej była transportowana lub przechowywana w niewłaściwych warunkach (np. w zimnie) i źle pielęgnowana (np. przelana lub przesuszona).Musimy również sprawdzić ich kwiaty. Są małe, i niepozorne - szukaj ich na szczycie pędów, pomiędzy kolorowymi liśćmi. Kwiaty powinny być żółte i zwarte, co świadczy o świeżości rośliny.Gwiazda betlejemska źle znosi zimno i jest wrażliwa na przeciągi. Dlatego przy zakupie najlepiej brać pod uwagę te rośliny, które stoją z dala od drzwi kwiaciarni. Kupując poinsecję w kwiaciarni, poprośmy o staranne zapakowanie je w papier. Jeśli jest duży mróz, poprośmy o dodatkową warstwę papieru, nawet, jeśli przenosimy roślinę parę kroków do samochodu, czy autobusu.Należy również unikać wstawiania rośliny do wychłodzonego samochodu. Gwiazdy betlejemskiej nie powinno się także pozostawiać na zbyt długo w samochodzie stojącym podczas mroźnych dni na zewnątrz lub w nieogrzewanym garażu.  W domu pozostawmy ją na pewien czas w okryciu, by stopniowo przyzwyczaiła się do zmiany temperatury.

3 Odpowiednie miejsce w domu

Łatwo jest znaleźć w domu odpowiednie miejsce dla gwiazdy betlejemskiej. Bezpośrednie nasłonecznienie na parapecie, w szczególności podczas krótkich zimowych dni nie stanowi dla niej problemu a jeśli ma zdobić stół, postarajmy się, by docierało do niej jak najwięcej światła. Jeśli koniecznie chcemy, by stała gdzieś w głębi mieszkania, ustawmy ją pod lampą. Dobrze czuje się praktycznie wszędzie z wyjątkiem pomieszczeń ciemnych i przewiewnych. Ważne jest światłodzienne, ponieważ gwiazda betlejemska, jako prawdziwa meksykańska piękność, preferuje miejsce dobrze oświetlon. Idealnie odnajduje się w temperaturze pokojowej t.j. 15-22 stopni. Nie toleruje jednak przeciągów, dlatego na czas wietrzenia pomieszczenia należy ją przestawić w zaciszne miejsce.Poinsecja będzie kwitła długo, jeśli w domu nie jest zbyt gorąco (uwaga na sąsiedztwo kaloryfera!). Chrońmy kwiatek przed zimnymi podmuchami z otwartego okna, gdy chcemy wywietrzyć mieszkanie.W wyniku przeciągu liście poinsecji wiotczeją i zwijają się, a w końcu opadają

4.Podlewanie i nawożenie

  • W okresie wzrostu podlewamy roslinę regularnie, ale oszczędnie, tak aby nigdy nie stała w wodzie. Lekkie przesuszenie jest dla niej mniej szkodliwe, niż przelanie, gdyż wtedy bardzo łatwo gnije i zrzuca liście.
  • Naszą gwiazdę zasilamy co dwa tygodnie (lub rzadziej) ale tylko mineralnym zimowym nawozem o niskiej zawartości azotu! Można także stosować biohumus lub inny nawóz naturalny. Nie wytworzy wprawdzie teraz nowych kwiatów, ale dłużej zachowa intensywne kolory.Latem, gdy poinsecja rośnie, stosujemy nawóz dla gatunków kwitnących lub uniwersalny dla domowych.
  • Od czasu do czasu zraszamy liście wodą po to aby zmyć z nich kurz i podnieść wilgotność powietrza.

5. Co zrobić po zimie gdy gwiazda przekwitnie

Gdy poinsecja straci kolorowe przykwiatki, wówczas pędy kwiatostanowe skracamy do wysokości ok 15 cm co pozwoli na ładne rozkrzewienie się. Możemy także jej nie przycinać i pozwolić na swobodny wzrost. Po pewnym czasie pojawią się nowe pędy z zielonymi liśćmi. W okresie, gdy intensywnie rosną (wiosną), podlewamy roślinę regularnie i nawozimy odżywką uniwersalną dla gatunków domowych. Latem można wystawić poinsecję na zewnątrz, jednak stanowisko nie powinno być zbytnio nasłonecznione, aby nie przypalić jej delikatnych liści. Latem poinsecja najlepiej się czuje na balkonie lub tarasie w lekko zacienionym miejscu. W tym czasie już nie przyrasta na długość i nadal jest całą zielona. Nadal podlewamy ją w taki sposób, by miała lekko wilgotne podłoże.

Do domu zabieramy roślinę, gdy nadejdą zimne jesienne dni. Jesienią gwiazda betlejemska przygotowuje się do wytworzenia kwiatostanów - wybarwienia podkwiatków i wytworzenie małych kwiatków. Aby poinsecja wybarwiła liście ponownie potrzebuje krótkiego dnia - t.j. nie więcej niż 10 godzinświatła dziennie. Najlepszym sposobem uzyskania ładnego wybarwienia jest nałożenie na roślinę nieprzepuszczającego światła wiaderka bądź kartonu - na 14 godzin na dobę. Bardzo istotna jest konsekwencja w utrzymywaniu ciemności przez określoną część doby przez dwa miesiące.Po upływie tego czasu stawiamy w jasnym, niezbyt ciepłym miejscu - ok. 18°C, o wilgotnym powietrzu. Pozwalamy roślinie zakwitnąć - i choć kwiaty są małe i niepozornie, to wraz z nimi roślina zaczyna wybarwiać swoje liście na czerwono - a na tym nam właśnie zależy. Sprzyjają temu coraz bardziej krótkie dni. Jeśli poinsecja stoi w oświetlonym pokoju lub dociera do niej światło ulicznej lampy -wtedy może nie zakwitnąć. Jesienią gwitazdę belejemską można więc ustawić za grubą zasłonką, która odzieli ja od świateł lamp. Dlatego tylko cierpliwi i wytrwali doczekają się ponownego kwitnienia tej rośliny.

Zawsze można jednak za rok kupić nową.